Digitální kompetence – praktické tipy pro 1. stupeň základních škol

Tzv. „Malá revize RVP“ z roku 2021 kromě nově pojaté výuky „Informatiky“ zavádí i novou klíčovou kompetenci. Kompetenci digitální. „Nová informatika“ má nyní být především zaměřena na rozvoj informatického myšlení, a nikoli primárně (nicméně to neznamená, že vůbec) na základní zacházení s digitálními technologiemi. Základní zacházení s digitálními technologiemi se mají nyní žáci učit napříč předměty (to ale znamená samozřejmě i v informatice samotné). Digitální kompetence je rozřazena do 6 oblastí (viz diagram, skrz který se dostanete na podrobnější popisy a další tipy, které zpracovalo NPI).

Tato stránka se věnuje praktickým tipům, jak na to. Základem našeho řešení je software Živý sešit, který lze využívat jak v hodinách informatiky, tak dalších hodinách. Je jednoduchý, a tak se práci s textem, obrázky, tabulkami... mohou žáci naučit v programu vyvinutém na didaktických principech a nemusí se je učit v profesionálních nástrojích, kde dětem odvádí pozornost množství neadekvátních funkcí. Učitel se může naučit používat jednu aplikaci a nemusí nutně hned používat desítky nových aplikací. Postupně zde také zveřejníme metodiky, jak rozvíjet na 1. stupni základní digitální gramotnost i pomocí tzv. unplugged aktivit, kdy nemáte možnost být s celou třídou v počítačové učebně nebo nemáte vždy k dispozici mobilní tabletovou učebnu.

Než zde budou k dispozici metodiky:

  1. Přečtěte si o Informatice s Emilem, do které Živý sešit patří.
  2. Prohlédněte si prezentaci prof. Ivana Kalaše nebo Michaely Gondekové z webináře o Informatice s Emilem a vyzkoušejte tipy v prezentaci odkázané.
  3. Stáhněte si podklad pro dodatek k ŠVP (návrh celého dodatku vč. digitálních kompetencí zde v průběhu června 2023)
  4. Vyzkoušejte tipy, které připravilo NPI pro 1. stupeň ZŠ na OrgPadu nebo si prohlédněte tabulku dle uzlových bodů.
  5. Nebo se připojte do facebookové skupiny Informatika, robotika a digitální kompetence na 1. stupni ZŠ.

Potřebuješ poradit?

Máš sebemenší problém či dotaz? S radostí ti poradíme!
Náš tým je připraven.

Podpora a FAQ
Aby web fungoval prostě dobře. (Souhlas s cookies)
Rádi bychom nadále zlepšovali náš web. Proto potřebujeme tvůj souhlas s používáním souborů cookies, což jsou malé soubory uložené ve tvém prohlížeči. Předem děkujeme za souhlas a slibujeme, že budeme data využívat k tomu, abychom mohli nadále zdokonalovat naše služby.