Emil a Ema učí děti už na 227 školách v České republice a na dalších na Slovensku, Švýcarsku, Norsku a Anglii.
1584 učitelů absolvovalo naše školení. 
To znamená zajímavější výuku pro 21474 žáků.

Emil není hra. Emil je vzdělávací, výjimečný a zábavný.

Emil je unikátní aktivizační metoda výuky informatiky pro žáky 1. stupně základních škol. Aplikace Emil je učební software pro všechny běžné platformy počítačů a tabletů, pomocí kterého žáci řeší informatické úlohy a rozvíjejí při tom své informatické myšlení. Příkladem je úloha, ve které mají žáci s Emilovou pomocí sebrat co nejvíce hrušek na tři kroky. Emil je pro každého žáka i učitele - zcela záměrně i takového, který nemá informatickou průpravu. Emil respektuje žáka na prvním stupni vzdělávání, jeho kognitivní vývoj a jeho potřeby. Emil využíva vše, co je výjimečné a cenné pro vzdělávání. Svojí konstruktivistickou metodou vytváří příležitosti na spolupráci a tvorbu. Koncepce informatiky s Emilem odpovídá na požadavky tzv. "malé revize RVP" v digitální oblasti. Stáhněte si tabulku s informací jak naplňuje Informatika s Emilem očekávané výstupy RVP ZV [xlsx].

S Emilem rozvíjíme

 • moderní informatické myšlení
 • kritické a analytické uvažování
 • programování jako nový nástroj na poznávání, učení se a tvorbu

Informatika s Emilem se skládá z

 • Informatika s Emilem pro MŠ - pracovní sešity, vystřihovací kartičky a software především pro interaktivní tabule s úlohami přibližně pro 18 hodin výuky
 • Robotika s Emou - pracovní sešity s úlohami pro přibližně 20 hodin výuky za pomocí krokovacích robotů (ideálně Blue-bot) od 1. do 5. třídy (učivo)
 • Informatika s Emilem 3 - pracovní sešity a aplikace na tablety (lze alternativně na PC) s úlohami přibližně na 15-20 vyučovacích hodin pro 3. - 4. třídu (učivo)
 • Informatika s Emilem 4 - pracovní sešity a aplikace na tablety (lze alternativně na PC) s úlohami přibližně na 15-20 vyučovacích hodin pro 4. - 5. třídu (učivo)
Ke všem materiálům nabízíme odpovídající semináře a metodiky.

Chcete Emila představit? Přihlaste se na seminář.

Zobrazit termíny semináře
 • Léty prověřené učební materiály

  Učební materiály se nejprve několik let vyvíjely a pečlivě ověřovaly v různých typech škol. Od roku 2018 se již podle nich vyučuje na stovkách škol v České republice i zahraničí.

 • Renomovaný a zkušený autorský kolektiv

  Za učebními materiály stojí tým, který se didaktice informatiky věnuje desítky let, v čele s mezinárodně uznávaným odborníkem prof. Kalašem.

 • I pro učitele bez informatické průpravy

  Víme, že se najednou neobjeví tisíce informaticky vzdělaných odborníků, kteří by šli učit na 1. stupeň základních škol informatiku. Proto pro výuku Informatiky s Emilem nepotřebuje běžný učitel nic jiného než naše školení.

 • Systematický poznávací proces

  Emil vyrůstá z mezinárodních zkušeností s vyučováním informatiky a moderních teorií učení se. Informatika s Emil je promyšlený a systematický poznávací proces pro každého žáka. Emil mění informatiku z používání počítače na novou formu objevování, řešení problémů a spolupráce mezi předměty. Informatika s Emilem učí žáky jak zodpovědně žít a pracovat v digitálním prostředí, jak poznávat a měnit svět.

Garant projektu, Prof. Ivan Kalaš

Prof. Ivan Kalaš je vedoucím Katedry základů vyučování informatiky na fakultě matematiky, fyziky a informatiky Univezity Komenského v Bratislavě. Věnuje se pedagogickému výzkumu v oblasti teorie vyučování informatiky. Už více jak 20 let spolupracuje při budování předmětů informatika v primárním a sekundárním vzdělávání, je spoluautorem učebnice učebních materiálů pro informatiku, a též knih o dětském programování. Je zapojený do vývoje edukačních softwarů a edukačních programovacích prostředí pro děti a žáky každého věku, Comenius logo, Cirkus Šaša Tomáša, Vizuálne zlomky, RNA a nebo Imagine Logo. V roce 2009 byl profesor Ivan Kalaš jmenovaný za člena Správní rady institutu UNESCO pro informační technologie ve vzdělávání.

Prof. Ivan Kalaš

Přihlaste se na seminář

Na našem semináři vám ukážeme vše, co budete potřebovat.

Všechny naše semináře je možné financovat ze šablon OP JAK.
Více informací v našem článku zde: www.h-edu.cz/informatika-sablony

Dne 31. května a 14. června 2023 online
Více informací
Kapacita naplněna
Dne 7. a 13. června 2023 online
Více informací
Kapacita naplněna
Dne 8. a 15. června 2023 online
Více informací
Kapacita naplněna
Dne 23. - 25. srpna 2023 v Lísku u Bystřice nad Pernštejnem
Více informací
Přihlásit se zbývá 10 míst
Dne 29. srpna 2023 v Praze
Více informací
Přihlásit se zbývá 14 míst
Dne 12. září 2023 (termín druhé části bude upřesněn) online
Více informací
Přihlásit se zbývá 15 míst
Dne září 2023 online
Více informací
Přihlásit se zbývá 14 míst

Záznamy seminářů

Nevyhovuje vám termín,
nebo chcete více informací?

Přihlaste se do našeho e-mailového zpravodaje a už vám nic neunikne.

Přihlásit se

Nebo si rovnou Emila/Emu zakupte

Software a pracovní sešity Informatika s Emilem jsou z důvodu použité výukové metody k zakoupení pouze těm, kteří absolvovali příslušný seminář.

Říkají o Informatice s Emilem a Robotice s Emou

Do výuky informatiky na naší škole “Máchovce” jsme zařadili výuku s Emilem a Emou v roce 2021. Skvěle promyšlené a krok po kroku vedoucí materiály pro výuku informatiky s počítačem/tabletem/robůtkem i bez něj. Podporují žáky v samostatném objevování, přemýšlení, komunikaci i spolupráci. A to jsou principy, na kterých se snažíme u nás již dlouhodobě výuku informatiky stavět. Velmi oceňujeme propracované metodické materiály pro učitele. Podle nich zvládnout začít učit informatiku na 1. stupni (2. stupni) i učitelé, kteří informatiku nestudovali. Provedou je způsobem uvažování, upoutají pozornost na klíčové principy, které informatika buduje pro další poznávání/utváření světa kolem nás.
Mgr. Martin Lána, ZŠ a MŠ Děčín IV, Máchovo nám., p. o.
Žáci reaguji na úlohy robota Emila velice pěkně. Tato informatika je pro ně velmi lákavá, zajímavá a inovativní. Má hlubokou nosnou myšlenku a pro učitele není vůbec náročná na přípravu. Doporučila bych ji všem učitelům IT, kteří mají rádi nové věci a baví je společně se svými žáky hledat řešení mnohdy záludných úloh, které mají značný přesah i do dalších vzdělávacích předmětů ZŠ.
Mgr. Michaela Gondeková, Základní škola a mateřská škola Liběšice
Emila jsme zařadili do výuky už od září 2020, a to od 3. ročníku. Dále potom pokračujeme výukou Emila 4 v následujícím ročníku v rámci předmětu informatika. Zajímavé na tomto typu výuky je především objevování nových cest k vyřešení dílčích problémů v pracovním sešitu nebo přímo v aplikaci. Děti jsou nadšené, když se mohou pochlubit s nějakým novým řešením. A co na to paní učitelky? Ty už přeci vědí, že na výuku Informatiky s Emilem nemusí být „ajťákem“. Takže, když nevíte jak začít – začněte Emilem.
Ing. Pavel Šiktanc, SSZŠ Litvínov

Potřebujete poradit?

Máte sebemenší problém či dotaz? S radostí vám poradíme. Náš team je připravený.

Kontaktujte nás