Přírodní vědy
Letní škola
Seminář

Letní škola H-Edu: ExpEdice - Fyzika

Přidej se se svými žáky na vlnu mladých výzkumníků!

Přines do třídy příležitosti, jak umožnit žákům o světě kolem sebe přemýšlet a společně hledat odpovědi na otázky proč a jak, je možné, že… Zažiješ si z pozice žáka ve třídě několik ukázkových hodin fyziky pro 6. ročník. Podrobně projdeš vše co je v pracovních učebnicích pro tento ročník předchystané i s návaznostmi na předmět chemie.

Na jaký program se můžeš těšit?

Fyzika A

6 x 1,5 hodiny

Badatelská výuka nejsou jen experimenty. Podstata vědecko-výzkumného přístupu tkví i ve formulování výzkumné otázky a hypotézy, jejich experimentální ověřování a vytváření závěrů z pozorování a měření. To vše si ukážeme na konkrétních motivačních aktivitách v rámci tematického bloku V čem je fyzika užitečná?, kterým učebnice začíná. Součástí bude ukázka jak naučit žáky spolupracovat v malých skupinách i v rámci celé třídy. Téma tekutin si zažijete skrz tzv. kognitivní konflikt kdy žák předpokládá něco jiné, než pak při při experimentu pozoruje. Otázkou Jak dát do pohybu tekutiny? si ukážeme jak rozvíjet fyzikální představy žáků. Na modelové lekci Co dokáží plyny? s metodickým komentářem si zažijete ExpEdici na vlastní kůži. Ukázku potřeby vědecké práce potřebné i v běžném životě si ukážeme v rámci tématu Pevné látky a měření.

Fyzika B

4 x 1,5 hodiny

Fyzikální zákony, pravidla, výpočty mají svoji omezenou platnost. Žákům bysme neměli představovat vědu jako něco dané a neměnné, ale jako dynamicky se vyvíjející proces, proces plný překvapení a objevitelského potěšení – například prostřednictvím aktivit Vliv teploty na hustotu – „kouřící“ kapalina, modelování Golfského proudu či stanovení hustoty vzduchu/propanu dvěma různými metodami. Nosným tématem učebnice B je pak celkově chování těles v kapalinách a plynech, pro které přináší řadu systematicky vystavěných aktivit. Zaměříme se i na praktickou stránku uchopení výukového konceptu v reáliích dnešní školy, která vyžaduje hodnocení a klasifikaci.

Chemie A

2 x 1,5 hodiny

Jaké jsou důvody, proč ExpEdice zvolila namísto absolutní integrace, propojenost jednotlivých oblastí? Jiný úhel pohledu na stejné věci, přenositelnost známých postupů práce při zjišťování odpovědí v jiných oblastech. Jak na sebe jednotlivé oblasti navazují si ukážeme výletem do učebnice Chemie A, jejíž tématy jsou Látky a jejich vlastnosti, Směsi a roztoky, Přeměny látek a Klimatické změny.

Akreditace: Seminář jsou akreditované v systému DVPP v rozsahu 3 x 8 h pod číslem jednacím MSMT- 8902/2023-1-296.

Termín: 12. 8. – 14. 8. 2024

Časová dotace: 24 x 45 minut + dobrovolný večerní program

Místo konání: Hotel Skalský dvůr na Vysočině

Jak se do hotelu dostanete? Nejlépe vlastním autem nebo spolujízdou. V případě zájmu Vás propojíme s dalšími účastníky na spolujízdu. Zájemce upřednostňující jiné způsoby cestování můžeme vyzvednout ve Žďáře nad Sázavou nebo Novém městě na Moravě.

Zjistit více informací o lektorech

Vemte s sebou kolegu nebo kolegyni ze školy! Letní škola pokrývá témata od informatiky (1. stupeň pro začínající, 1. stupeň pro pokročilé, 2. stupeň) přes digitální kompetence až po chemiifyziku.

V ceně:

  • vzdělávací program v rozsahu 24 hodin
  • 2× ubytování v dvoulůžkových pokojích
  • 2× snídaně
  • 6× coffe break
  • 3x oběd
  • 2x večeře
  • parkování u hotelu
  • pracovní sešity a další materiály

Cena: 13 400 Kč
Cena pro včasně přihlášené do 20. 4. 2024: 11 900 Kč
Cena pro 2 účastníky z 1 školy přihlášené do 31. 5. 2024: 12 400 Kč/účastník

Ve dvou se to lépe táhne... a v květnu je to levnější!

Když přijedete z jedné školy dva, dostanete dohromady slevu 2.000,- Kč. Nabídka platí do 31. 5. 2024.
Prosíme, do poznámky v registraci uveďte jméno Vašeho kolegy/kolegyně a vyčkejte na zaslání nové proforma faktury se sníženou cenou (systému automaticky zasílá proforma fakturu s plnou cenu).

13 400 Kč s DPH
Přihlásit se
Zbývá 8 míst
Aby web fungoval prostě dobře. (Souhlas s cookies)
Rádi bychom nadále zlepšovali náš web. Proto potřebujeme tvůj souhlas s používáním souborů cookies, což jsou malé soubory uložené ve tvém prohlížeči. Předem děkujeme za souhlas a slibujeme, že budeme data využívat k tomu, abychom mohli nadále zdokonalovat naše služby.